ساخت کیف لپ تاپ در سرازیری رویش – ۲

کیف لپ تاپ دخترانه قهر با کیف لپ تاپسازان جهان

گزاف نمیباشد چنانچه بگوییم یک کدام از بزرگ‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه اقتصاد , به کیف لپ تاپسازی برمی‌گردد , دستاوردی که منعکس شدن آن را می‌توان در برگشت و حضور بعضی شرکت‌های دارای اعتبار دنیا روءیت کرد . به اعتقاد و باور بسیاری از کارشناسان , بزرگ‌ترین دستاورد سیاسی دولت یازدهم , توافق هسته‌ای و برجام است که توانست اثری بدون واسطه و مثبت بر اکثری از صنعت های از جمله کیف لپ تاپسازی مرزوبوم بگذارد . با حصول توافق هسته‌ای , کیف لپ تاپسازان داخلی توانستند باب گفتگو را با خارجی‌ها بازکرده و مقدمات شراکتی جدید با آن‌ها را فراهم نمایند . امضای قرارداد ایران‌کیف لپ تاپ و پژو , عقد تفاهم‌نامه در میان سازمان بسط و بازسازی صنعت های کشور ایران ( ایدرو ) و رنو , امضای تفاهم‌نامه در میان شرکت‌های سایپا و سیتروئن , بنز و ایران‌کیف لپ تاپ و همینطور فولکس واگن با یک کدام از شرکت‌های بخش سری , از جمله مهم‌ترین اتفاقاتی است که طی دولت یازدهم در کیف لپ تاپسازی سرزمین رخ داده است و به فیض رسیدن آن ها قادر است این دومی صنعت بزرگ درون را در مسیر جهانی‌شدن قرار دهد .

تا پیش از روی عمل وارد شدن دولت یازدهم , کیف لپ تاپسازی مثل بسیاری دیگر از بخش‌های اقتصادی و صنعتی کشور در تحریم قرار داشت و به‌دلیل به دور ماندن از برندهای جهانی , روزهای سخت و مالامال حادثه‌ای را به خود روءیت کرد . از افت شدید ساخت گرفته تا کاهش کیفیت و ارتقا بی‌سابقه ارزش , کلیه و همگی اتفاقات تلخی بودند که در زمانه تحریم گریبان صنعت کیف لپ تاپ را گرفته و بازدارنده رویش و توسعه‌اش شدند . در غایت اما دولت یازدهم توانست با به سرنوشت رساندن پرونده هسته‌ای و کلید زدن کنسل تحریم‌ها , مقدمات رجوع و برگشت شرکای خارجی کیف لپ تاپسازان داخلی را فراهم آورده و همچنین پای برندهایی جدید را هم به «جاده مخصوص» باز نماید . این ولی در قوانینی است که بین مذاکرات و قرار و مدارهای مو جود میان کیف لپ تاپسازان داخلی و فرنگی تاکنون تنها قرارداد ایران‌کیف لپ تاپ و پژو رنگ اجرا به خود گرفته و تفاهم‌نامه‌های رنو و ایدرو , فولکس و کیف لپ تاپسازان خصوصی و همینطور سیتروئن , سایپا , بنز و ایران‌کیف لپ تاپ , اینک به قرارداد تبدیل نشده‌اند .

البته نهایی نشدن این تفاهم‌نامه‌ها , آن طور که کیف لپ تاپسازان و مسوولان وزارت صنعت , معدن و تجارت می گویند , به معنای کنسل آن‌ها نبوده و با نهایی شدن مذاکرات و برطرف شدن اختلافات باقی‌مانده دربین طرفین , رنو و فولکس و سیتروئن و بنز هم نظیر پژو وارد فاز اجرایی در کیف لپ تاپسازی مملکت خواهند شد . به اعتقاد کارشناسان , اگر‌چه دولت یازدهم با برطرف کردن مانع ها سیاسی , منش را برای حضور شرکت‌های خارجی در کیف لپ تاپسازی سرزمین مهیا کرده , با این حال بهتر بود تا حد امکان گوشه و کنار را برای کیف لپ تاپسازان فرنگی گشوده می‌گذاشت تا آنان خود راه‌شان در کشور ایران را گزینش نمایند . در واقع به‌نظر می‌رسد با وجود اهتمام ویژه دولت یازدهم به مشارکت خارجی در صنعت کیف لپ تاپ , هنوز اطراف ( چه در حوزه قوانین کسب و کار و چه در مسائل سیاسی ) چندان خوشایند خارجی‌ها نمیباشد , اگرچه ولی بعید است این قضیه بازدارنده تبدیل تفاهم‌نامه‌های فرنگی کیف لپ تاپسازان به قرار داد شود .


خصوصی‌سازی ناقص کیف لپ تاپسازی

اما یکی از مهم‌ترین وعده‌های دولت یازدهم در کیف لپ تاپسازی , خصوصی‌سازی این صنعت بود , موضوعی که شخص رئیس‌جمهوری اهتمامی ویژه روی آن داشت و یکسری بار از لزوم واگذاری سهام کیف لپ تاپسازان به بخش خصوصی سخن به در میان آورد . از دید حسن روحانی رئیس‌جمهوری , دولت‌ها اثبات کرده‌اند بنگاهدارهای خیر ( علی الخصوص در صنعت کیف لپ تاپ ) نیستند و به این ترتیب خوب تر است تا حد امکان سهام شرکت‌های کیف لپ تاپساز مرز و بوم به بخش سری واگذار شود .

روضه خوان حتی در اجلاس داووس ۲۰۱۴ به صراحت ذکر کرد دولت کشور ایران حاضر است سهام کیف لپ تاپسازان داخلی را به مشتریان فرنگی واگذار نماید و این نخستین دفعه بود که چنین پیشنهادی در زمینه ی کیف لپ تاپسازی از طرف دولت ارائه میشد . اگرچه در دولت‌های قبل چندان تمایلی در زمینه ی سهام فروشی به کیف لپ تاپسازان خارجی مطرح نبود , با این وجود بعد از گفتگوها آشکار حسن روضه خوان رئیس‌جمهوری در اجلاس داووس ۲۰۱۴ , به‌نوعی طلسم این داستان باخت تا فرآیند واگذاری سهام به خارجی‌ها کلید بخورد . پس از این اظهارات بود که به ندرت زمزمه‌هایی مبنی ‌بر خرید سهام کیف لپ تاپسازان ایرانی بوسیله خارجی‌ها مطرح شد , با این وجود , خیر مسوولان صنعتی کشور و خیر کیف لپ تاپسازان , هیچ‌کدام عکس العمل خاصی به خبرها منتشره نشان ندادند تا این گمان پیش بیاید که پرونده واگذاری سهام شرکت‌های کیف لپ تاپساز داخلی به خارجی‌ها به آرشیو رفته است .

این در حالی بود که تاکید مجدد رئیس‌جمهوری بر لزوم خصوصی‌سازی صنعت کیف لپ تاپ و واگذاری سهام به خارجی‌ها , توشه دیگر این پرونده را به جریان انداخت و اتفاقا این بار برای بعضی شرکت‌های داخلی , مشتری خارجی نیز پیدا شد . در‌این لابه لا می‌توان به فروش سایت بن رو ( متعلق به سایپا ) به رنوی فرانسه اشاره کرد , موضوعی که در تفاهم‌نامه ایدرو و رنو بر آن تاکید شده و

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *